Правове забезпечення програми «Доступні ліки»
Кілька років в Україні працює програма «Доступні ліки», за якою громадяни можуть отримати безкоштовні препарати. Насамперед це стосується пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою, цукровим діабетом та пацієнтів, які страждають на психічні розлади та епілепсію.
Як отримати ліки за програмою реімбурсації та що робити, якщо не знайшли призначених за рецептом препаратів в аптеці – про це читайте у статті від юристів Сумського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Правове забезпечення програми «Доступні ліки»
В Україні програма реімбурсації (відшкодування вартості) медичних препаратів «Доступні ліки» була запущена ще у 2017 році. З 2019 року програму адмініструє Національна служба здоров’я України, яка сама безпосередньо компенсує аптекам вартість препаратів з реєстру.
Реімбурсація ліків - це механізм відшкодування державою вартості лікарських засобів через програму «Доступні ліки». Дана урядова програма передбачає повну або часткову оплату вартості деяких лікарських засобів з бюджетних коштів.
До основних нормативно-правових документів, що регулюють роботу програми «Доступні ліки» належать такі постанови Кабінету Міністрів України:
• «Про забезпечення доступності лікарських засобів» від 17.03.2017 № 152
• «Деякі питання реімбурсації лікарських засобів» від 27.02.2019 № 135
• «Деякі питання щодо договорів про реімбурсацію» від 27.02.2019 № 136
• «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті на відшкодування вартості лікарських засобів для лікування окремих захворювань» від 27.02.2019 №141
Як пацієнту отримати препарати за програмою «Доступні ліки»
Щоб отримати препарати за програмою «Доступні ліки», потрібно зробити такі кроки:
• Звернутись до свого лікаря, з яким укладена декларація. Він призначить ліки і випише електронний рецепт, в якому буде зазначена міжнародна непатентована назва препарату – діюча речовина.
• На телефон пацієнта надійде смс з номером рецепту, який необхідно назвати в аптеці. Якщо пацієнт не використовує мобільний телефон, лікар випише е-рецепт на «Доступні ліки» та роздрукує його у вигляді інформаційної пам’ятки.
• Прийти до аптеки, яка бере участь у програмі, назвати номер рецепту та обрати потрібні ліки.
Електронний рецепт можна одержати по телефону. Для цього лише потрібно завчасно погодити з алгоритм дій зі своїм сімейним лікарем.
Ліки за програмою «Доступні ліки» можна отримати як повністю безплатно, так і з частковою доплатою, і лише за електронним рецептом. Його може виписати сімейний лікар, терапевт, педіатр або профільний фахівець (ендокринолог, психіатр, невролог тощо). Отримати електронний рецепт можна через державний сервіс медичних послуг helsi.me.
Що робити пацієнту у випадку відсутності потрібних йому ліків в аптеці?
• Пацієнт може обрати іншу торгову назву та доплатити різницю.
• Пацієнт може звернутись в іншу аптеку.
• Пацієнт може замовити ліки та зачекати, поки ліки надійдуть в аптеку.