Понад 60 лідерів місцевого самоврядування та експертів у спільній заяві закликали доопрацювати зміни до Конституції щодо децентралізації

Дата: 26.12.2019 08:35

Міські, селищні, сільські голови, голи об’єднаних територіальних громад та  експерти з питань децентралізації влади і місцевого самоврядування звернулися до Президента України Володимира Зеленського з проханням ініціювати створення відкритого майданчика, де всі зацікавлені сторони зможуть висловити аргументовані позиції з метою спільного доопрацювання проекту змін до Конституції щодо децентралізації та приведення його у відповідність до демократичних цінностей.

Підписанти цієї заяви, представляючи органи місцевого самоврядування та  організації, що працюють у сфері децентралізації та місцевого розвитку, а також незалежні експерти, маючи на меті привернути увагу Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, послів країн великої сімки в Україні, представників ЄС в Україні та інших міжнародних інституцій, а також широкої громадськості до загроз для місцевого самоврядування і демократії в цілому, які містяться в проєкті Закону «Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)» №2598, внесеному 13 грудня 2019 року Президентом України як першочерговий, висловловили стурбованість з приводу закритості процесу підготовки цього законопроєкту (без участі представників органів місцевого самоврядування, їх асоціацій, організацій громадянського суспільства, експертів) та закликали: не допустити поспішного голосування за законопроєкт №2598; провести широкі дискусії та професійні консультації для напрацювання спільних пропозиції до проєкту конституційних змін щодо децентралізації з врахуванням думки лідерів місцевого самоврядування та експертів.

Для повноцінного завершення реформи з децентралізації та формування повсюдного спроможного місцевого самоврядування в Україні давно назріла потреба у конституційних змінах. Велика кількість положень Європейської хартії місцевого самоврядування також багато років очікують на належну імплементацію в законодавство України.

Але запропоновані законопроєктом №2598 зміни, порівняно з чинною Конституцією України, містять ознаки централізації влади, звужують статус органів місцевого самоврядування та надмірно розширюють контрольні повноваження держави в особі префектів та Президента.

Спільна заява та стислий аналіз загроз для місцевої демократії.

За матеріалами сайту Асоціації міст України: http://auc.org.ua/novyna/ponad-60-lideriv-miscevogo-samovryaduvannya-ta-ekspertiv-u-spilniy-zayavi-zaklykaly