РОЗВИТОК ПОСЛУГИ ПАТРОНАТНОГО ВИХОВАТЕЛЯ НА СУМЩИНІ
Патронат над дитиною, згідно із статтею 252 Сімейного кодексу України – це тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім'ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин.
Особливості патронату:
- дитина залишається проживати у своїй громаді, максимально наближено до родини;
- дитина тимчасово перебуває в професійній патронатній сім'ї, за її життя та здоров'я відповідає патронатний вихователь;
- створені умови для освіти, розвитку, соціально-психологічної реабілітації дитини;
- біологічна сім'я під супроводом соціального працівника;
- постійний моніторинг можливості повернення дитини до батьків, або пошук для дитини нової сім'ї.
Патронатний вихователь – це особа, яка за участю членів сім'ї надає послуги з догляду, виховання та реабілітації дитини у своїй сім'ї.
Мета влаштування дитини до сім'ї патронатних вихователів
- екстрене надання «даху над головою»;
- тимчасове влаштування до повернення у біологічну сім'ю;
- тимчасове влаштування до усиновлення;
- влаштування для реабілітації дитини (насилля, жорстоке поводження) Патронатні вихователі:
- допоможуть дитині подолати стрес, зумовлений відсутністю чи втратою прихильності у біологічній сім'ї;
- представлятимуть інтереси дитини;
- стануть посередниками між дитиною і її біологічними батьками чи усиновлювачами, прийомними батьками
Кандидатом у патронатні вихователі може бути особа, яка виявила бажання виконувати обов’язки патронатного вихователя на професійній основі, а також має: повнолітнього члена сім’ї (чоловік або дружина, син чи донька, інший член сім’ї) чи повнолітню особу, які проживають на спільній житловій площі з кандидатом у патронатні вихователі, готові бути добровільним помічником кандидата у патронатні вихователі та разом з ним пройти навчання і надавати допомогу патронатному вихователю у догляді за дитиною, влаштованою до сім'ї патронатного вихователя; належні житлово-побутові умови за місцем свого фактичного проживання, у тому числі наявність окремої кімнати (крім прохідних кімнат, кімнат мансардного або підвального типу) та побутових зручностей.
У сім’ю патронатного вихователя можуть бути одночасно влаштовані тільки діти, які виховувалися в одній сім'ї або є рідними братами та сестрами, в тому числі братами та сестрами вже попередньо влаштованих до сім'ї патронатного вихователя дітей.
Термін перебування дитини у сім'ї патронатного вихователя не може перевищувати трьох місяців і встановлюється органом опіки та піклування за результатами розгляду питання на засіданні комісії з питань захисту прав дитини та з урахуванням результатів оцінки рівня безпеки або оцінки потреб сім’ї/особи. Орган опіки та піклування у разі наявності обставин, що обґрунтовують необхідність і доцільність перебування дитини у сім’ї патронатного вихователя понад зазначений строк, може прийняти рішення про його продовження не більш як до шести місяців відповідно до висновку міждисциплінарної команди.
ОПЛАТА ПОСЛУГ ПАТРОНАТУ НАД ДИТИНОЮ СКЛАДАЄТЬСЯ З:
- соціальної допомоги на утримання влаштованої під патронат дитини обсягом у 2,5 прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку на місяць, для дітей з інвалідністю – 3,5 прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку на місяць:
Фінансовий період Діти віком від народження до 6 років Діти віком від 6 до 18 років
З 01 січня 2021 року
1921 грн *2,5 = 4802,5 грн. 2395 грн. * 2,5 = 5987,5грн.
З 01 липня 2021 року
2013 грн *2,5 = 5032,5 грн. 2510 грн. * 2,5 = 6275 грн.
- грошового забезпечення за надану патронатним вихователем послугу в розмірі 5-ти прожиткових мінімумів для працездатних осіб:
З 01 січня 2021 року 2270 грн * 5 = 11350 грн.
З 01 липня 2021 року 2379 грн * 5 = 11895 грн.
Соціальна допомога та грошове забезпечення призначаються і виплачуються з дня влаштування дитини в сім’ю патронатного вихователя до дня її вибуття з такої сім’ї включно та поновлюються у разі наступного влаштуванні дитини в сім’ю патронатного вихователя.
Розмір соціальної допомоги становить 2,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку на місяць, для дітей з інвалідністю - 3,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку на місяць. Соціальна допомога виплачується на кожну дитину, влаштовану в сім’ю патронатного вихователя, та використовується патронатним вихователем у повному обсязі для задоволення її потреб.
Розмір грошового забезпечення становить п’ять прожиткових мінімумів для працездатних осіб на місяць.
У разі коли в сім’ї патронатного вихователя влаштовано дитину віком до одного року, дитину з інвалідністю, малолітню або неповнолітню вагітну, ВІЛ-інфіковану дитина та одночасно двоє і більше дітей, розмір грошового забезпечення збільшується на 10 відсотків за кожну дитину, але сумарно не більш як на 50 відсотків.
Законодавство:
1. Постанова КМУ від 20 серпня 2021 р. № 893 «Деякі питання захисту прав дитини та надання послуги патронату над дитиною».